1001
Daň z příjmů ze závislé činnosti
Jaroslava Pfeilerová
NahoruDaň z příjmů ze závislé činnosti
Příjmy ze závislé činnosti se zdaňují formou měsíční zálohy na daň či daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně. Zálohu na daň či daň vypočítá zaměstnavatel a v termínu podle zákona o daních z příjmů ji odvede.
Pro způsob zdanění příjmů ze závislé činnosti je rozhodné, zda poplatník učinil u plátce Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, a poté výše příjmů a z jakého pracovněprávního vztahu příjmy plynou.
Pokud poplatník učinil Prohlášení, stanoví plátce daně základ daně z úhrnu všech příjmů ze závislé činnosti a vybere zálohu na daň ve výši 15 %, popř. 23 %.
Pokud poplatník neučinil Prohlášení, závisí způsob zdanění na výši příjmů a druhu příjmů. Příjmy ze závislé činnosti, které jsou samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, jsou příjmy:
- dle § 6 odst. 4 písm. a) ZDP příjmy z dohody o provedení práce do výše 10 000 Kč,
- příjmy, které v úhrnné výši u téhož plátce daně za kalendářní měsíc nepřesahují částku rozhodnou pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění – tedy částku 3 500 Kč,
- podle § 6 odst. 1 písm. c) ZDP u daňových nerezidentů (odměny člena orgánu právnické osoby včetně jednatele).
Ostatní příjmy ze závislé činnosti podléhají zálohové dani.
Zákon o daních z příjmů stanoví následující postup při zaokrouhlování:
-
Daň podle § 16 ZDP je nutné vypočítat ze základu daně zaokrouhleného na celé stokoruny dolů.
-
Zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti podle ust. § 38h ZDP se vypočítávají ze základu pro výpočet zálohy zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru.
-
Základ daně pro zvláštní sazbu daně se zaokrouhluje na celé koruny dolů.
1. ZRUŠENÍ SUPERHRUBÉ MZDY
S účinností od 1. 1. 2021 byla zrušena tzv. superhrubá mzda. Do konce roku 2020 byly základem daně zaměstnance příjmy ze závislé činnosti zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů povinen platit zaměstnavatel podle tuzemských pojistných zákonů.
Od roku 2021 je základem daně pro příjmy ze závislé činnosti tedy hrubý příjem bez navýšení o odvody na sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.
Příklad č. 1 – výpočet měsíční zálohy na daň:
2. SAZBA DANĚ
Od 1. 1. 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby ve výši 15 % a 23 %. Vyšší sazba se nově aplikuje na část základu daně fyzických osob přesahující 48násobek průměrné mzdy, tj. částku odpovídající tzv. maximálnímu vyměřovacímu základu pro sociální pojištění (pro rok 2021 činí 1 701 168 Kč). Průměrná mzda stanovená pro účely nemocenského a důchodového pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti činí v roce 2021 částku 35 441 Kč (v roce 2020 34 835 Kč).
Sazba daně ve výši 23 % bude využívána také při sražení měsíční zálohy na daň, pokud příjmy ze závislé činnosti převýší 4násobek průměrné mzdy, tj. 141 764 Kč.
Příklad č. 2 – sazba daně ve výši 23 % u zálohy přesahující 4násobek průměrné mzdy
Zaměstnanec pobírá mzdu ve výši 180 470 Kč. Učinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů, uplatňuje základní slevu na poplatníka, základní slevu na invaliditu (doloženo rozhodnutím o přiznání důchodu) a daňové zvýhodnění na 1 dítě.
Poznámka: Zavedením druhé daňové sazby ve výši 23 % došlo od 1. 1. 2021 ke zrušení solidárního zvýšení daně ve výši 7 %:
-
Solidární zvýšení daně činilo 7 % z rozdílu mezi příjmy podle § 6 a § 7 ZDP v příslušném zdaňovacím období a částkou odpovídající 48násobku průměrné mzdy.
-
Při výpočtu měsíční zálohy na daň z příjmů činilo solidární zvýšení daně 7 % z rozdílu mezi zdanitelnými příjmy a 4násobkem průměrné mzdy.
3. SLEVY NA DANI
Od 1. 1. 2021 se sleva na poplatníka zvyšuje z 24 840 Kč na 27 840 Kč ročně (z 2 070 Kč na 2 320 Kč měsíčně). K dalšímu zvýšení dojde od roku 2022 na částku 30 840 Kč ročně (2 570 Kč měsíčně).
Příklad č. 3:
Paní Nováková, která byla nezaměstnaná, prodala vlastní dům za částku jeden milión korun. Vzhledem k tomu, že tuto nemovitost vlastnila více než 5 let, byl příjem podle ust. § 4 ZDP osvobozen od daně z příjmů fyzických osob.
Manžel paní Novákové nemohl uplatnit slevu na manželku, protože příjem z prodeje majetku je nutné do "vlastních příjmů" manželky započítat. Skutečnost, že se jednalo o příjem od daně z příjmů osvobozený, nemá v tomto případě žádný vliv.
Příklad č. 4:
Panu Novákovi byl přiznán status postižení pro invaliditu 3. stupně. Nárok na rozšířenou slevu prokázal mzdové účetní rozhodnutím o přiznání plného invalidního důchodu Vzhledem k tomu, že pan Novák je současně také držitelem průkazu ZTP/P, má nárok na součet slevy na invaliditu 3. stupně a držitele průkazu ZTP/P, tj. 21 180 Kč ročně (5 040 + 16 140). Mimo tyto slevy má nárok na základní slevu na poplatníka.
Příklad č. 5:
Zaměstnanec v pracovním poměru dálkově studuje vysokou školu.
V souladu se zákonem o státní sociální podpoře lze toto studium posoudit jako přípravu na budoucí povolání, neboť při studiu na vysoké škole nezáleží na formě studia (prezenční, distanční, kombinované). Zaměstnanci sleva na studenta náleží.
4. DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ NA DĚTI
Dne 28. 7. 2021 nabyl účinnosti zákon č. 285/2021 Sb., podle kterého se zvyšují částky daňového zvýhodnění na druhé dítě a třetí a další děti. Zvýšené částky se použijí již pro zdaňovací období roku 2021, avšak pouze v rámci ročního zúčtování či daňového přiznání.
Při zúčtování mzdy a výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za kalendářní měsíce roku 2021 se použijí částky platné před touto novelou (tedy 1 617 Kč za druhé dítě a 2 017 Kč za třetí dítě a další děti).
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti se uplatní v těchto výších:
Daňové zvýhodnění má v závislosti na výši příjmů poplatníka tři možné podoby:
Daňový bonus (§ 35c odst. 4 ZDP) může uplatnit poplatník pouze v případech, kdy měl ve zdaňovacím období příjmy podle § 6 a 7 ZDP alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. To znamená, že tento limit činí v roce 2021 částku 91 200 Kč.
Plátce je povinen vyplatit daňový bonus, jestliže úhrn příjmů ze závislé činnosti vyplacených nebo zúčtovaných tímto plátcem za příslušný kalendářní měsíc dosahuje u zaměstnance alespoň částku odpovídající polovině minimální mzdy, tj. v roce 2021 částku 7 600 Kč.
Rodiny s více dětmi mohly do konce roku 2020 uplatňovat daňový bonus maximálně do výše 60 300 Kč. V rámci novely zákona o daních z příjmů byl tento limit od 1. 1. 2021 zrušen (reálně se tato změna promítne na základě podaného daňového přiznání nebo ročního zúčtování v roce 2022). Od roku 2022 bude zrušena také maximální výše měsíčního daňového bonusu v částce 5 025 Kč.
Příklad č. 6:
Ve společné domácnosti žili druh pan Novák a družka paní Holá a čtyři děti. Společně mají dítě – Karla, družka má z prvního manželství dvě děti - Adama a Zdenka, druh má z prvního manželství jedno dítě – Jana.
Údaje vyplněné panem Novákem v Prohlášení:
Výpočet daňového zvýhodnění v ročním zúčtování:
-
1 267 x 12 = 15 204 Kč
-
1 860 x 12 = 22 320 Kč
Údaje vyplněné paní Holou v Prohlášení:
Výpočet daňového zvýhodnění v ročním zúčtování:
-
1 860 x 12 = 22 320 Kč
-
2 320 x 12 = 27 840 Kč
5. PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI PODLÉHAJÍCÍ SRÁŽKOVÉ DANI
Příjmy zúčtované nebo vyplacené plátcem daně:
- plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo
- v úhrnné výši nepřesahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku 3 500 Kč,
jsou (po zvýšení o povinné pojistné) samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud zaměstnanec u tohoto plátce daně neučinil Prohlášení k dani.
Zaměstnavatel by měl zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru. Dohody sice jsou jednou z forem pracovněprávního vztahu, ale by měly být uzavírány jen výjimečně na nepravidelné a jednorázové práce. Dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr se rozumí dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.
1. Dohoda o provedení práce. Dohoda o provedení práce je využívána především u příležitostných prací. O Dohodu o provedení práce není možné uzavřít na dobu neurčitou, musí být uzavřena písemně a měla by obsahovat minimálně následující náležitosti: popis druhu práce, místo výkonu práce, dobu, na kterou je smlouva uzavřena, rozsah počtu hodin nezbytných pro výkon sjednané práce, odměnu za jednu hodinu práce nebo odměny za měsíc a také možnost odstoupení od smlouvy. Dohodu o provedení práce lze uzavřít na výkon práce, jejíž rozsah je omezen maximálně na 300 hodin v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele.
Do rozsahu práce se přitom započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro stejného zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Zaměstnanec však může uzavřít dohodu o provedení práce s více zaměstnavateli a u každého se posuzuje maximální rozsah prací 300 hodin ročně samostatně. Žádné úhrnné posuzování rozsahu prací vykonaných v kalendářním roce pro různé zaměstnavatele není zákoníkem práce stanoveno.
Zaměstnavatel ani zaměstnanec neplatí z odměn plynoucích z dohod o provedení práce sociální a zdravotní pojištění, pokud výdělek nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně. V případě vyplacení měsíční odměny nad 10 000 Kč (tj. od 10 001 Kč), již bude nutné pojistné odvádět.
2. Dohoda o pracovní činnosti. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování tohoto nejvýše přípustného rozsahu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Sjednaný rozsah pracovní doby je povinnou přílohou dohody o pracovní činnosti. Dohoda o pracovní činnosti musí být sjednána písemně a jejím obsahem jsou sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Na rozdíl od dohody o provedení práce je možné uzavřít smlouvu na neurčito a také lze sjednat právo zaměstnance na jiné důležité osobní překážky v práci a na dovolenou. Odměna z dohody…